Proti krádeži údajov karty PayPass je riešením ochrana RFID!
S bezkontaktnými kartami alebo často nazývanými Paypass je veľmi pohodlné platiť jednoduchým priložením karty k terminálu a suma sa stiahne. Tieto riešenia sú však v poslednom čase čoraz nebezpečnejšie, pretože zločinci sa naučili karty načítať. Nepotrebujú na to ani terminál a môžu si dokonca skopírovať vaše údaje, keď stoja vedľa vás.
Tento článok vysvetľuje, čo je to technológia RFID, ako fungujú karty Paypass a aké nebezpečenstvá hrozia držiteľom bezkontaktných kariet.
Ak ste sa už zoznámili s technológiou RFID, tu je riešenie:
Peňaženka s ochranou RFID
RFID? funguje?
Aby ste veci pochopili, oplatí sa zoznámiť s technológiou RFID, ktorá umožňuje bezkontaktné platobné transakcie. RFID je proces implantovania veľmi tenkých a malých čipov do predmetov, ktoré uchovávajú údaje. Takéto čipy majú aj bankové karty Paypass, ale takýto identifikátor implantujú aj do psov. A niektoré krajiny teraz vyžadujú pasy s takýmito čipmi na prekročenie svojich hraníc, napr. USA vyžaduje od všetkých vstupujúcich. V pasoch, v ktorých sa uchovávajú biometrické údaje, sa tiež používa RFID, takže neobsahujú finančné údaje, ale osobné údaje držiteľa.
Technológia RFID môže mať niekoľko foriem, pričom bankové karty používajú pasívny čip RFID. Tie neobsahujú zdroj energie a sú tiché, kým nie sú načítané. Rádiová vlna používaná na načítanie čipu vysiela energiu potrebnú na oživenie čipu, ktorý potom vráti vopred zakódovaný identifikátor alebo postupnosť čísel a odošle ich čítačke ako správu.
To je všetko, operácia je blesková a nevyžaduje si žiadne ďalšie vybavenie.
Keďže proces nevyžaduje kód, každý, kto sa dokáže dostať dostatočne blízko k čipu RFID, ho môže načítať.
V prípade bankových kariet to zvyčajne znamená skopírovanie údajov, ich klonovanie a neskoršie vytvorenie klonu karty, ktorý sa správa úplne rovnako.
Takto nemusia majiteľovi kartu fyzicky ukradnúť, stačí, ak poznajú jej údaje!
Na skopírovanie karty stačí, ak sa so skenovacím zariadením dostanú dostatočne blízko k zdroju. Môžu to urobiť stojac priamo vedľa vás, zločinci sa len musia dostať dostatočne blízko k vašej peňaženke alebo kreditnej karte.
Takto RFID podvodníci kradnú peniaze
Dotknuté osoby sa na internete podelili o množstvo príbehov, v ktorých opisujú podrobnosti krádeže. Zvyčajne si nie sú vedomí, že karty sú klonované, až kým ich nepoužijú neoprávnene.
Často podvodníci sa pokúšajú ukradnúť malú sumu peňazí, a to v obchodoch, ktoré obeť tiež navštevuje. Spoločným znakom rozprávaných príbehov je, že peniaze z účtu nič netušiaceho majiteľa často unikajú celé mesiace, pretože niektorí nedostávajú oznámenia o všetkých nákupoch, zatiaľ čo iní používajú karty so svojím manželom alebo rodinným príslušníkom. V druhom prípade nie je podozrivé, ak oznámenie o nákupe príde počas dňa a do večera sa naň zabudne.
Vo všetkých príbehoch je spoločné, že obete nepoužívali svoje karty na podozrivých termináloch, ani nevideli ľudí, ktorí by takéto zariadenia používali. K podvodom s kartami teda mohlo dôjsť len tajne, pomocou technológie RFID. V mnohých prípadoch napríklad nič netušiaci držiteľ karty stál vedľa skenovacieho zariadenia a údaje o karte sa získali prostredníctvom tašky alebo peňaženky zákazníka.
Našťastie väčšina bánk odškodní svojich klientov, ak sa preukáže, že sa stali obeťou podvodu. Často sa tak však deje až po podaní oznámenia na polícii, takže klient má veľa nepríjemností a stráca čas návštevou polície, podávaním trestnôho oznámenia, cestovaním, vybavovaním papierov a podobne. V prípade klonovania alebo krádeže údajov sa stará karta zablokuje. V čase, kým nie je pripravená nová karta, nie je na miestach s terminálom čím platiť. To všetko sú nepríjemnosti, ktorým je lepšie sa vyhnúť, pretože stoja veľa času a peňazí.
Ako sa dá zabrániť krádeži údajov RFID?
Našťastie, komunikáciu s čipmi RFID možno pomerne ľahko narušiť, a práve na tomto princípe fungujú peňaženky s blokovaním RFID.
Obsahujú materiál, ktorý blokuje rádiové vlny.
Peňaženka v skutočnosti funguje ako dokonalý Faradayov štít, ktorý blokuje všetky druhy elektromagnetických vĺn. Zabraňuje tiež komunikácii medzi vašou bankovou kartou a nelegálnym skenerom.
Ochranné púzdro karty Paypass funguje podobne ako peňaženka, len elektromagnetickú komunikáciu blokuje puzdro. Môžu byť v rôznom vyhotovení, niektoré dokážu ochrániť len 1-2 kreditné karty alebo doklady veľkosti karty, iné až desiatky.
Dôležité je, že ich ochrana nám dáva úplný pokoj, že naše údaje a peniaze zostanú chránené. V 21. storočí už nestačí dávať pozor na zlodejov, musíme byť pripravení na útoky digitálnych zločincov, aby sme si svoje peniaze uchránili.